ВОРЗЕЛЬ-КУРОРТ


Ворзель – кліматичний курорт, а чи може кліматичний курорт бути поруч із великим містом? - Давайте спробуємо відповісти на це запитання, але спершу звернемося за цитатою до Вікіпедії:

«Завдяки винятковим природно-кліматичним умовам Ворзель набув широкої популярності насамперед як оздоровча місцевість. Цьому значною мірою сприяли спостереження за позитивними результатами лікування осіб із захворюваннями серця та нервової системи, що їх провели академіки М. Д. Стражеско, Б. М. Маньковський та професор Ф. Г. Яновський. Вони називали Ворзель українським Кисловодськом.» (Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.)

Як бачите, клімат Ворзеля досліджений та рекомендований знаними фахівцями. Найбільш питливі читачі можуть з легкістю знайти матеріали що до цього на просторах інтернету. Але ми не ставимо собі за мету повторюватись або передруковувати вже кимось написане. Наше завдання - не тільки розказати, але й показати і довести чому кліматичній курорт може існувати у двадцяти кілометрах від великого міста і при цьому радувати нас чистим повітрям та лікувати цілющим кліматом. Тим більше, що від часу досліджень Стражеско, Яновського та Маньковського минуло якнайменше 70 років. Чи є підстави стверджувати, що кліматичні умови Ворзеля збереглися до нашого часу? - Ми вважаємо, що всі підстави є, і ось чому:

Роза вітрів Київської області вказує на те, що у будь-яку пору року повітряні маси прямують до Ворзеля переважно з північного, північно-західного, південно-західного та південного напрямків - тобто звідти, де на відстані понад сто кілометрів немає ані великих міст, ані великих промислових підприємств. Таким чином, повітря з боку Києва і з боку навантаженого промисловими підприємствами лівобережжя України, до Ворзеля майже не потрапляє.

Супутникова мапа Ворзелю

Крім того, якщо подивитись на мапу, то можна побачити, що Ворзель знаходиться у щільному оточенні великих лісових масивів. Найбільш важливий - східний масив, який разом із заплавами річок Ірпінь та Буча відокремлює Ворзель від Києва, беручі на себе удар міського забрудненого повітря і захищаючи курорт від його негативного впливу, (якщо такому повітрю де інде і вдається прорватися у напрямку Ворзеля). Лісове оточення також впливає й на те, що сильні вітри у Ворзелі - надзвичайно рідке явище. Середньорічна швидкість вітру зовсім невелика - всього 1,6 м/с. Як наслідок, атмосферний тиск не схильний до різких коливань і зберігає стійкість та стабільність на рівні 747.6 мм рт.ст. (± 8.7 мм рт.ст.).

Завдяки оточенню лісовими масивами, великій кількості водойм, рівчаків і річок та високому рівню ґрунтових вод, у місцевості, де розташований Ворзель, підтримується відносно висока вологість повітря (на 5-12% вище ніж у Києві), що сприяє конденсації водяної пари навколо частинок пилу, бруду та інших шкідливих речовин, які є в атмосфері, та їх подальшому випаданню на ґрунт. Зволожений ґрунт та опади, відсутність сильних вітрів, у свою чергу, перешкоджають підняттю пилу та бруду назад в атмосферу. Саме тому повітря у Ворзелі чисте, ним легко, приємно і корисно дихати, воно прозоре і містить на 1 см³ удвічі менше частинок пилу ніж повітря багатьох курортів морського узбережжя. Це означає, - напруженість сонячної радіації у Ворзелі досягає значно більшого рівня, ніж, наприклад, на південному березі Криму, що дозволяє у сполученні с менш високою температурою повітря безпечніше застосовувати геліотерапію, скоротивши перебування на відкритому сонці без втрати ефекту від цілющих властивостей сончяного віипровмінювання, але уникаючи при цьому перегріву тіла.

Отже, відповідаючи на запитання «Чи може кліматичний курорт бути поруч із великим містом?», впевнено скажемо – ТАК!