Хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), згідно з висновками експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, належить до найпоширеніших хронічних хвороб людини. Проте, це захворювання у цілому світі ще недостатньо діагностується. В основі патогенезу ХОЗЛ є хронічне дифузне неалергічне запалення дихальних шляхів. Постійний вплив факторів ризику призводять до розвитку хронічного запального процесу. Запалення розвивається по всіх бронхіальних розгалуженнях та повільно приводить до утрудненню виділення слизу, інфікуванню і перебудові дихальних шляхів. ХОЗЛ носить системний характер (не обмежується бронхами), розвивається в легеневій паренхімі, яка втрачає властивість еластичності.

Симптоми ХОЗЛ. Хронічний кашель, який може бути періодичним або щоденним, часто присутній увесь день або рідше тільки вночі. Хронічне виділення харкотиння – будь-яке хронічне виділення мокротиння може вказувати на ХОЗЛ. Задишка, яка прогресує (з часом погіршується, наявна кожен день, погіршується при фізичному навантаженні та респіраторних інфекціях).

Фактори ризику. Куріння більше 10 років, промисловий пил та хімікати, кухонний дим та дим від згорання палива.

Діагностика ХОЗЛ. Додаткові методи обстеження допомагають в діагностиці ХОЗЛ. Найбільш доступними та інформативними методами є рентгенографія легень та дослідження функції зовнішнього дихання. Як додатковий метод визначення функціонального стану дихальної системи (наявність та вираженість змін в легенях,

Лікування ХОЗЛ. Хворим на ХОЗЛ показане санаторно-курортне лікування на кліматичних курортах (морські та гірські курорти, курорти степової і лісової зони) або у місцевих санаторіях, до яких належить і санаторій «Ворзель» СБУ.

Для санаторно-курортного лікування ХОЗЛ застосовують комплексну терапію із використанням кліматичних курортних факторів, фізіотерапії.

Аеротерапія – денне перебування хворих на відкритому повітрі, прогулянки у парку санаторію з хвойно-дубовими деревами, геліотерапію розсіяними променями з помірним променевим навантаженням.

 • В лікувальній фізкультурі використовують вправи дихальної гімнастики, направлені на ліквідацію обструкцій, покращення дренажної функції, посилення рівномірної вентиляції легенів. Широко призначається вранішня гігієнічна гімнастика, лікувальна гімнастика (групова та індивідуальна), дозована ходьба. Разом з методистом ЛФК хворі займаються на тренажерах, профілакторі Євмінова. Разом з методистом ЛФК лікарі стежать за ефективністю занять, особливо у хворих, які перенесли інфаркт міокарда, хворих із стенокардією.

До комплексного лікування в санаторії також включаються:

 • Електрофорез із ліпазою, гепарином та іншими препаратами на грудну клітину, має протизапальний, імуномодулюючий вплив.
 • УВЧ терапію на ділянку запалення, має виражений протизапальний вплив.
 • УФО – опромінення суберитемними і малими еритемними дозами ультрафіолетових променів чинить сприятливу дію на організм, нормалізує артеріальний тиск та всі види обмінних процесів, підвищує опірність організму, підвищує стійкість до охолодження, знижує втомлюваність та підвищує працездатність.
 • Лазеротерапія – застосування з лікувальною метою лазерного випромінювання. При ХОЗЛ лазеротерапія проявляє протизапальний, протиалергійний, імуномоделюючий впливи.
 • Магнітотерапія – застосування з лікувальною метою магнітного поля. Має також протизапальний та регенеруючий ефекти на тканини бронхів.
 • Бальнеотерапія – одна з процедур, що призначаються хворим в період стійкої ремісії для підвищення загальної опірності організму. З позитивним ефектом застосовують теплі ванни та додаткову позитивну дію на організм перлинно-бішофітних, перлинно-сольових та хвойних ванн.
 • Інгаляції з мінеральною водою, морською водою, бронхолітиками, муколітиками. Аерозолі лікарських речовин, діючи на слизову оболонку і рецепторний апарат дихальних шляхів, посилюють функцію миготливого епітелію, секрецію слизових залоз, знижують тонус гладкої мускулатури бронхів, поліпшують функцію зовнішнього дихання, позитивно впливають на стан центральної нервової системи і серцево-судинної систем.
 • Лікувальний масаж, рефлексотерапія аплікатром Ляпко покращують лімфо – і кровообіг, зменшують застійні явища в бронхах, покращують окисно-відновні процеси, підвищує еластичність тканин, скоротливу здатність м’язів.
 • Ароматерапія – застосування з лікувальною метою ароматичних речовин (ефірних масел) рослин. Ефірні масла мають антибактеріальну, антисептичну, протизапальну, протиалергійну, бронхорозширюючу дії, їх застосування вкрай ефективно при ХОЗЛ.
 • Синглетно-киснева терапія – застосування з лікувальною метою синглетно-кисневої суміші (соку). Механізм дії визначається синглетною формою кисню та оксидом азоту, які стимулюють антиоксидантну систему, тканинне дихання, знижують гіпоксію тканин, підвищують імунітет, проявляють бактеріостатичний ефект. Це призводить до покращення перебігу ХОЗЛ в комплексному лікуванні.

В санаторії «Ворзель» СБУ застосовується весь спектр вищеперерахованих лікувальних методів. Крім таких загальноприйнятих методів лікування в нашому санаторії при ХОЗЛ також з успіхом застосовується біорезонансна (енерго-інформаційна) терапія, озонотерапія та галотерапія.

Біорезонансна терапія – новий напрямок в фізіотерапії, в якому з лікувальною метою застосуються модульовані електромагнітні випромінювання, магнітні поля та електричні імпульси надмалої потужності в діапазоні біологічно значущих для організма частот. Методика дає можливість застосовувати інгібуючий (пошкоджуючий) вплив на мікроорганізми (віруси, бактерії, гриби),  зменшує запальні процеси в бронхах, сприяє досягненню стійкої ремісії захворювання.

Озонотерапія – застосування з лікувальною метою озонованого розчину, що вводиться внутрішньовенно. Має позитивний загальний вплив на організм, підвищує опірність та резистентність організму, має виражений протиалергійний ефект, знижує запальні процеси в бронхах.

Галотерапія – метод лікування мікрокліматом соляних печер. Знаходження в соляній кімнаті та дихання високодисперсним аерозолем хлориду натрію в умовах сталих температури та низької вологості покращує дренажну функцію бронхів, ліквідує грубі місцеві імунологічні порушення.

Таким чином, курс санаторно-курортного лікування при ХОЗЛ сприяє зниженню вираженості запальних процесів в бронхах, продовжує ремісію захворювання, попереджає виникнення загострень захворювання, особливо в холодну пору року (осінньо-зимній період).

Література

 1. Наказ МОЗ України від 27.06.2013 року № 555 “Про затвердження та впровадження медико-технологічних документів зі стандартизації медичної допомоги при хронічному обструктивному захворюванні легень”.
 2. Толох О. С. Оптимізація терапії ХОЗЛ з урахуванням клінічного фенотипу / Толох О. С., Рудницька Н. Д. та ін. // Клінічна імунологія. Алергологія. Інфектологія. – № 9-10 (88-89). – 2015. – С. 1-7.
 3. Мєркулова О. Обструктивні захворювання легень: реалії клінічної практики // Здоров’я України. – № 2 (39). – 2017. – С. 34-36.
 4. Зубрицький О.С., Красюк О.А. Вегетативне резонансне тестування та біорезонансна терапія. – Методичні рекомендації, К., 2012. – 35 с.